راهنمای چگونگی تنظیم یک مقاله

راهنمای چگونگی تنظیم یک مقاله، تحقیق وکار پژوهشی برای دانش آموزان و معلمان پژوهشگر

ردیف

عنوان

شرح فرایند تحقیق وپژوهش

فصل

1

صفحه عنوان

روی جلد:1-نام تحقیق به صورت درشت ،2-نام کامل محقق،3-نام استاد راهنما ومشاور،4-دوره تحصیلی وپایه تحصیلی5-نام مدرسه یا مرکزآموزشی 6-نام استان وشهرستان 7-تاریخ انجام تحقیق نوشته شود.(بدون معلم راهنما تحقیق ارزشی ندارد).

 

2

صفحه ی  ذکر نام خدا

در این صفحه که شروع تحقیق به حساب می آید ،مختص نام خداوند منان است (بسم ا...الرحمن الرحیم)با طرح مطلوب نگارش شود.

 

3

چکیده

در این صفحه خلاصه ای از تحقیق انجام شده و کارها و اقدامات صورت گرفته از ابتدا تا انتها،در حدود  یک یا دو پاراگراف مختصر می نویسیم.حداقل 100حداکثر250کلمه شامل اجزاء تحقیق ،هدف تحقیق وروش تحقیق و یافته ها ونتیجه گیری از تحقیق می باشد. چکیده یعنی خلاصه ی  خلاصه شده تحقیق که اصل مطلب را بگوید.

 

4

صفحه ی  تقدیر و تشکر

در این صفحه از کلیه کسانی  که در انجام تحقیق ما را کمک ویاری کردند (افراد،موسسات،سازمانها و ...)

 تشکر می کنیم.

 

5

صفحه ی تقدیم به

در این صفحه می توانیم تحقیق خود را به هر کسی که خودمان صلاح دانستیم (مثل: پدر،مادر،دوستان و ...) تقدیم کنیم .  ومی توان یک صفحه ی تقریض یعنی یک جمله از بزرگان نوشت.

 

6

فهرست مطالب

در این صفحه تیتر عناوین قسمتهای مختلف تحقیق وشماره صفحه اختصاص یافته را می نویسیم.

 

7

مقدمه یا پیشگفتار

در ارتباط با موضوع  یک یا دو پاراگراف به کافی نبودن پژوهش های انجام شده در گذشته و کاربردهای حاصل از حل مساله و باید به زمینه بروز مسئله ی تحقیق،ویژگیها،گستردگی واهمیت بروز تحقیق اشاره شود.

فصل1

8

بیان طرح مسئله یا مشکل

در مورد مسئله یا موضوع در سطح کلان،میانه و خرد (در سطح جهانی،کشور،شهر و منطقه خودمان) در مورد هر یک پاراگرافی مستقل می نویسیم. به دنبال مشکل نباشیم بلکه به دنبال مسئله باشیم.چندین مسئله برای حل کردن

 می نویسیم وبه توصیف شرایط پرداخته سپس مفاهیم  بکار رفته در موضوع تحقیق و مسئله را تعریف کرد. 

 

9

اهمیت و ضرورت تحقیق

در این قسمت با اشاره به تجارب و تحقیقات پشین به بیان ضرورت و اهمیت پژوهش و تحقیق (ازبعد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ...) و آثار مثبت آن (نه نتایج تحقیق) بر روند بهبود کاری می پردازیم که ممکن است چند سوال نیز مطرح کنیم.فایده های آنی و غائی وعلمی تحقیق با ذکر مشکلاتی که وجود دارد پرداخت.

 

10

اهداف تحقیق

اهداف بصورت اهداف کلی که همان موضوع تحقیق است و اهداف جزئی را به صورت جمله خبری بیان کرده در واقع مشکل اساسی یا نیاز اساسی احساس شده که باعث انگیزه وهدف تحقیق شده را بنویسیم.هدف چیزی جز حل مسئله نیست.

 

11

فرضیه یا سوالات تحقیق

اگر نسبت به به موضوع مورد مطالعه اطلاعات و آگاهی کافی مبتنی برتئوری ها وتحقیقات داشته باشیم از فرضیات در غیر اینصورت از سوالات استفاده می کنیم. . ذکر مشکلات بصورت سوال پرسشی؟ در واقع مفاهیم مسئله و اهداف تحقیق را به صورت سوال در می آوریم و به فرضیات خود مدل داده شود.پاسخهای موقت به حل مسئله که با شاید،احتمالا،به نظر می رسد ممکن است سوال می شود.

 

12

روش تحقیق

از روشهای مناسب:کتابخانه ای،آزمایشگاهی ،موردی (آمارگیری،جامعه آماری،نمونه گیری،روایی واعتبار) و ... استفاده شود.

 

13

ابزارهای جمع آوری اطلاعات

بر اساس نوع روش تحقیق ابزار اندازه گیری با وسایل جمع آوری اطلاعات و4 روش معمولی آن:   مشاهده، مصاحبه، مطالعه، پرسشنامه و... خواهد بود.

 

14

شیوه ی  تجزیه  و تحلیل اطلاعات

در این قسمت به تجزیه و تحلیل داده ها(اطلاعات) می پردازیم فیش ها را طبقه بندی می کنیم،البته برای توصیف

 داده ها از تکنیک های آماری توصیفی و یا تکنیک های ترسیمی و یا تواما" استفاده می کنیم .

قسمت اصلی تحقیق می باشد.

 

15

تعاریف نظری و عملی مفاهیم و متغیرها

برای تعاریف نظری از فرهنگ تخصصی هر شاخه ی علوم استفاده میشود وبرای تعاریف عملیاتی متغیرها تا حد امکان از ابزارهای استاندارد شده مثلا برای وزن ترازو،برای قد متر،برای سن فرد تاریخ تولد،همچنین محقق میتواند ابزارهایی را بسازد که دارای اعتبار وروایی وپایایی لازم را داشته باشد استفاده کند؛ تعاریف هر جا قابل اندازه گیری شد تعریف عملی خواهد بود.

 

16

پیشینه تحقیق و پیشینه فرضیات

بررسی کتابهای مرتبط با موضوع،بررسی مقالات مرتبط،بررسی تحقیقات مرتبط با موضوع،بررسی منابع اینترنتی مرتبط با موضوع صورت میگیرد. درپیشینه ابتدا پیشینه نظری وبعد پیشینه ی عملی مرتبط با موضوع را می نویسم.

فصل2

17

جمع بندی و

 تحلیل نهایی

در تجزبه و تحلیل نهایی سوالات را مشخص و جواب آنها را بیان کنید.

 

18

توصیف وتجزیه  اطلاعات

شامل یافته های تحقیق یعنی هسته اساسی وقلب گزارش تحقیق مثل جدولها،نمودارها،منحنی ها  تکنیک های موجود در آمار توصیفی و استنباطی به فراخور مقیاس سنجش متغیرها (اسمی،رتبه ای،فاصله ای،نسبی) و بحثهای نوشتاری استفاده میکنیم.

فصل3

19

خلاصه ونتیجه گیری

شامل خلاصه و نتایج برجسته برای تایید یا رد فرضییه های تحقیق و پشینه ی  تحقیق جاری پیشنهادهایی بر اساس یافته های پژوهش باشد.

فصل4

20

بیان تنگناها و محدودیتها

با انجام تحقیق چه  مشکلات و محدودیت هایی را داشته اید نوشتن آنها سبب خواهد شد به کسانی که می خواهند در این راه طی طریق کنند ،کمک کند.

 

21

ارائه پیشنهادات

با انجام تحقیق مسلما" راه کارها و پیشنهاداتی نیز به نظر شما خواهد رسید وبه خصوص کسانی که در این زمینه تحقیق نمایند. 

 

22

فهرست منابع

در این قسمت از منابعی که مورد استفاده ی شما قرار گرفته اند را بنویسید.بدین صورت:1- ردیف 2- نام خانوادگی 3- نام نویسنده4-نام کتاب یا اثر5- نام ناشرکتاب 6- شماره چاپ7-سال یا تاریخ چاپ

نهایت کار

23

ضمائم یا پیوستها

در این قسمت فیلم ،CD،عکس،جداول،پرسشنامه ها، تصاویر و دستورالعملها وآئین نامه ها ویا مواردی دیگر که مورد استفاده قرار گرفته ، ضمیمه تحقیق نمائید.

 

 

توجه

معلمان پژوهشگر در تهیه­ مقاله ، تمام موارد­­ فوق­ را رعایت نمایند  ولی­درتحقیق­دانش­آموزی­الزامی نیست.

 

  پــــژوهـــش کلیـــــد دانـــــایی                      دانــــــایی ابــــزار تــــــوانـــایی

     

 

/ 2 نظر / 262 بازدید
modir

سامانه افزایش بازدید و بهبود حرفه ای رتبه الکسا یک سایت افزایش بازدید با بهترین روش موجود است به گونه ای که در بهبود رتبه الکسای سایت شما تاثیر شگرفی خواهد داشت. شما ميتوانيد با اين سامانه براحتي روزانه هزاران بازديد كننده واقعي در سايت خود داشته باشيد. در حال حاضر سایت جهان پيج با توجه به سیستم های موجود در اینترنت، بهترین روش افزایش بازدید و بهیود رتبه الکسا بصورت رايگان خواهد بود. www.jahanpage.ir با جهان پيج، وبسايت خود را جهاني كنيد

محمود

دستتان درد نکنه خیلی ممنون